
,,A furat dom’le, dar a si facut.’’
Iata unul din comentariile frecvente din spatiul virtual atunci cand vine vorba de modul defectuos, sa nu spunem altfel, in care sunt gestionati banii publici. Banul public este banul meu, al tau, al lui, al nostru.
Sunt banii destinati sa ne faca tuturor, in conditiile date, viata mai buna. In numele acestui deziderat am acceptat sa se mareasca taxele si impozitele, sa platesc chirie pe cei 10 mp pe care sta masina in fata blocului(desi platesc impozitul auto), sa platesc mai mult pe gunoi, sa platesc mai mult pe apa si multe altele, gandindu-ma ca, sub o forma sau alta, banii acestia se intorc in folosul meu.
Dar daca asta este mentalitatea ta prietene, crede-ma, iti meriti soarta si nu ar trebui sa mai comentezi niciodata vis-à-vis de ce se intampla in comunitate.
A facut pentru ca de asta a fost ales si este platit si are un salariu pe care tu nu stiu daca il iei in jumatate de an. A facut pentru ca a promis multe si trebuia sa faca ceva din ce a promis. Dar a facut si multe pe care nu le-a promis si care nu erau necesare, dar erau scumpe si se invarteau multi bani.
Eu spun ca a risipit banii publici. Tu spui ca ,,a furat, dar a si facut’’.
Eu nu accept sa fie risipiti banii mei si ai tai si ai lui, ai nostri si am dreptul sa nu tac.
Tu accepti sa fii furat si ti-ai pierdut dreptul de a vorbi.
Pe tine te incanta cateva panselute,dar nu vezi asfaltul spart si fisurat pe strada principala.Te incanta doua parculete, dar nu vezi cat costa un sens giratoriu fara sens. Te incanta un loc de joaca, dar nu vezi sutele de mii de euro dati inutil pe autogara.
Stii ce cred? Cred ca nu esti un om rau, dar esti naiv si usor de pacalit.
Exact ca la circ, cand iluzionistul iti distrage atentie si iti subtilizeaza portofelul.
Daca iti place sa fii furat, du-te si voteaza-l! Sigur, te mai fura 4 ani!
Va urma(tineti aproape).
Plîngi pe mormînt străin,prietene. Numai hoțul striga ”hoțul ” !!! A dovedit vreo instituție abilitată ca : „a și furat ” ??? PINA atunci, CIOCUL mic !!! Sunteti niste nostalgici comuniști frustrați !!! Într-un cuvînt : GIGI CONTRA . E ULTIMA DATA CIND ma angrenez in discutii cu atotstiutori.
ApreciazăApreciază